iso_639-3 - en to tr translation catalogue (1286 entries)

en: =/Hua
tr: Hua

en: Abkhazian
tr: Abhazca

en: Abnaki, Eastern
tr: Abnaki, Doğu

en: Abnaki, Western
tr: Abnaki, Batı

en: Acipa, Eastern
tr: Acipa, Doğu

en: Adamorobe Sign Language
tr: Adamorobe İşaret Dili

en: Afghan Sign Language
tr: Afgan İşaret Dili

en: Afrikaans
tr: Afrikanca

en: Ainu (China)
tr: Ainu (Çin)

en: Ainu (Japan)
tr: Ainu (Japonca)

en: Aja (Benin)
tr: Aja (Benince)

en: Akan
tr: Akanca (Afrika dili)

en: Akkadian
tr: Akatça

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
tr: Al-Sayyid Bedouin İşaret Dili

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Albanian Sign Language
tr: Arnavut İşaret Dili

en: Albanian, Arbëreshë
tr: Arnavutça, Arbëreshë

en: Albanian, Gheg
tr: Arnavutça, Gheg

en: Albanian, Tosk
tr: Arnavutça, Tosk

en: Aleut
tr: Alaskaca

en: Algerian Arabic
tr: Cezayir Arapçası

en: Algerian Saharan Arabic
tr: Cezayir Sahra Arapçası

en: Algerian Sign Language
tr: Cezayir İşaret Dili

en: Alta, Northern
tr: Alta, Kuzey

en: Alta, Southern
tr: Alta, Güney

en: Altai, Northern
tr: Altai, Kuzey

en: Altai, Southern
tr: Altai, Güney

en: Ama (Papua New Guinea)
tr: Ama (Papua Yeni Gine)

en: Amami-Oshima, Northern
tr: Amami-Oshima, Kuzey

en: Amami-Oshima, Southern
tr: Amami-Oshima, Güney

en: Ambae, East
tr: Ambae, Doğu

en: Ambae, West
tr: Ambae, Batı

en: Ambrym, Southeast
tr: Ambrym, GüneyDoğu

en: Amdo Tibetan
tr: Amdo Tibetçe

en: American Sign Language
tr: Amerikan İşaret Dili

en: Amharic
tr: Etiyopyaca

en: Ancient Greek (to 1453)
tr: Eski Yunanca (1453'e kadar)

en: Ancient Hebrew
tr: Eski İbranice

en: Ancient Macedonian
tr: Eski Makedonca

en: Ancient North Arabian
tr: Eski Kuzey Arapça

en: Antigua and Barbuda Creole English
tr: Antigua ve Barbuda Creole İngilizcesi

en: Apache, Western
tr: Apaçi, Batı

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arabic, Algerian
tr: Arapça, Cezayirce

en: Arabic, Algerian Saharan
tr: Arapça, Arabic, Algerian Saharan

en: Arabic, Andalusian
tr: Arapça, Endülüs

en: Arabic, Baharna
tr: Arapça, Baharna

en: Arabic, Dhofari
tr: Arapça, Dhofari

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
tr: Arapça, Doğu Mısır Bedevi

en: Arabic, Egyptian
tr: Arapça, Mısırca

en: Arabic, Gulf
tr: Arapça, Gulf

en: Arabic, Hadrami
tr: Arapça, Hadramice

en: Arabic, Hijazi
tr: Arapça, Hicaz

en: Arabic, Judeo-Iraqi
tr: Arapça, Irak-İbrani

en: Arabic, Judeo-Moroccan
tr: Arapça, Judeo-Fasça

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
tr: Arapça, İbrani-Trablusgarp

en: Arabic, Judeo-Tunisian
tr: Arapça,  Judeo-Tunisian

en: Arabic, Libyan
tr: Arapça, Libyaca

en: Arabic, Mesopotamian
tr: Arapça, Mezopotamyalı

en: Arabic, Moroccan
tr: Arapça, Fasça

en: Arabic, Najdi
tr: Arapça, Najdi

en: Arabic, North Levantine
tr: Arapça, Kuzey Levantine

en: Arabic, North Mesopotamian
tr: Arapça, Kuzey Mesopotamian

en: Arabic, Saidi
tr: Arapça, Saidi

en: Arabic, Sanaani
tr: Arapça, Sanaani

en: Arabic, South Levantine
tr: Arapça, Güney Levantine

en: Arabic, Standard
tr: Arapça, Standart

en: Arabic, Sudanese
tr: Arapça, Sudanca

en: Arabic, Tajiki
tr: Arapça, Tacikçe

en: Arabic, Tunisian
tr: Arapça, Tunusça

en: Arabic, Uzbeki
tr: Arapça, Özbekçe

en: Aragonese
tr: Aragonca (İspanya)

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
tr: Aramaic, Resmi (700-300)

en: Aranda, Lower Southern
tr: Aşağı Güney Aranda dili

en: Arapaho
tr: Arapaho (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Arawak
tr: Arawak (Surinam)

en: Arbëreshë Albanian
tr: Arbëreshë Arnavutça

en: Argentine Sign Language
tr: Arjantin İşaret Dili

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Armenian Sign Language
tr: Ermenice İşaret Dili

en: Armenian, Classical
tr: Ermenice, Klassik

en: Armenian, Middle
tr: Ermenice, Orta dönem

en: Arrarnta, Western
tr: Arrarnta, Batı

en: Arrernte, Eastern
tr: Arrernte, Doğu

en: Aruá (Amazonas State)
tr: Aruá (Amazon Bölgesi)

en: Aruá (Rodonia State)
tr: Aruá (Rodonia Bölgesi)

en: Arvanitika Albanian
tr: Arvanitika Arnavutça

en: Asmat, Casuarina Coast
tr: Asmat, Casuarina Kıyıları

en: Asmat, Central
tr: Asmat, Merkez

en: Assamese
tr: Assamese (Hindistan)

en: Assyrian Neo-Aramaic
tr: Süryani Neo-Aramicesi

en: Asturian
tr: Asturyasça

en: Asu (Nigeria)
tr: Asu (Nijerya)

en: Asu (Tanzania)
tr: Asu (Tanzanca)

en: Atong (Cameroon)
tr: Atong (Kamerun)

en: Atong (India)
tr: Atong (Hindistan)

en: Australian Aborigines Sign Language
tr: Avusturya Aborjinleri İşaret Dili

en: Australian Sign Language
tr: Avustralya İşaret Dili

en: Austrian Sign Language
tr: Avusturya İşaret Dili

en: Avaric
tr: Avarca

en: Avestan
tr: Avestçe

en: Awa (China)
tr: Awa (Çin)

en: Awa (Papua New Guinea)
tr: Awa (Papua Yeni Gine)

en: Awadhi
tr: Awadhi (Hindistan)

en: Awyu, Central
tr: Awyu, Merkez

en: Awyu, North
tr: Avyuca, Kuzey

en: Awyu, South
tr: Awyu, Güney

en: Ayi (Papua New Guinea)
tr: Ayi (Papua Yeni Gine)

en: Aymara
tr: Aymara (Güney Amerika)

en: Aymara, Central
tr: Aymara, Merkez

en: Aymara, Southern
tr: Aymara, Güney

en: Azerbaijani
tr: Azerice

en: Azerbaijani, North
tr: Azerbeycan, Kuzey

en: Azerbaijani, South
tr: Azerice, Güney

en: Babalia Creole Arabic
tr: Babalia Creole Arapçası

en: Babar, North
tr: Babar, Kuzey

en: Babar, Southeast
tr: Babar, GüneyDoğu

en: Bada (Indonesia)
tr: Bada (Endonezya)

en: Bada (Nigeria)
tr: Bada (Nijerya)

en: Bahamas Creole English
tr: Bahamalar Creole İngilizcesi

en: Baharna Arabic
tr: Baharna Arapçası

en: Bai, Central
tr: Bai, Merkez

en: Bai, Panyi
tr: Panyi Bai

en: Bajau, Indonesian
tr: Endonezya Bajau dili

en: Bajau, West Coast
tr: Bajau, Batı Sahili

en: Baka (Cameroon)
tr: Baka (Kamerun)

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
tr: Bali (Kongo Demokrat Cumhuriyeti)

en: Bali (Nigeria)
tr: Bali (Nijerya)

en: Balkan Gagauz Turkish
tr: Balkan Gagavuz Türkçesi

en: Balochi, Eastern
tr: Balochi, Doğu

en: Balochi, Southern
tr: Balochi, Güney

en: Balochi, Western
tr: Balochi, Batı

en: Baltic Romani
tr: Baltık Romancası

en: Baluchi
tr: Belucice (İran)

en: Bamako Sign Language
tr: Bamako İşaret Dili

en: Bambara
tr: Bambara (Mali)

en: Ban Khor Sign Language
tr: Ban Khor İşaret Dili

en: Banda (Indonesia)
tr: Banda (Endonezya)

en: Banda, South Central
tr: Banda, Güney Merkez

en: Banda, West Central
tr: Banda, Batı Merkez

en: Bangla
tr: Bengalce

en: Basa (Cameroon)
tr: Basa (Kamerun)

en: Basa (Nigeria)
tr: Basa (Nijerya)

en: Bashkir
tr: Başkurtça

en: Basque
tr: Baskça

en: Bati (Cameroon)
tr: Bati (Kamerun)

en: Bati (Indonesia)
tr: Bati (Endonezya)

en: Belarusian
tr: Belarusça

en: Beli (Papua New Guinea)
tr: Beli (Papua Yeni Gine)

en: Bena (Nigeria)
tr: Bena (Nijerya)

en: Bena (Tanzania)
tr: Bena (Tanzanya)

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Bengkala Sign Language
tr: Bengkala İşaret Dili

en: Berawan, Central
tr: Berawan, Merkez

en: Berawan, East
tr: Berawan, Doğu

en: Berawan, West
tr: Berawan, Batı

en: Bhojpuri
tr: Bhojpuri (Hindistan)

en: Big Nambas
tr: Büyük Nambalar dili

en: Bikol
tr: Bikol (Filipinler)

en: Bikol, Central
tr: Orta Bikol dili

en: Bikol, Northern Catanduanes
tr: Kuzey Catanduanes Bikol dili

en: Bikol, Southern Catanduanes
tr: Güney Catanduanes Bikol dili

en: Bina (Nigeria)
tr: Bina (Nijerya)

en: Bina (Papua New Guinea)
tr: Bina (Papua Yeni Gine)

en: Bini
tr: Bini (Afrika)

en: Birifor, Southern
tr: Birifor, Güney

en: Bislama
tr: Bislama (Vanuatu; Kuzey Pasifik)

en: Blissymbols
tr: Blis Sembolleri

en: Bo (Papua New Guinea)
tr: Bo (Papua Yeni Gine)

en: Bobo Madaré, Northern
tr: Bobo Madaré, Kuzey

en: Bobo Madaré, Southern
tr: Bobo Madaré, Güney

en: Bodo (Central African Republic)
tr: Bodo (Orta Afrika Cumhuriyeti)

en: Bodo (India)
tr: Bodo (Hindistan)

en: Bohtan Neo-Aramaic
tr: Bohtan Neo-Aramice

en: Bolivian Sign Language
tr: Bolivya İşaret Dili

en: Boro (Ethiopia)
tr: Boro (Etüyopya)

en: Boro (Ghana)
tr: Boroca (Gana)

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Braj
tr: Braj (Hindistan)

en: Brazilian Sign Language
tr: Brezilya İşaret Dili

en: Breton
tr: Bretonca

en: Breton, Middle
tr: Bretonca, Orta dönem

en: British Sign Language
tr: Britanyalı İşaret Dili

en: Bru, Eastern
tr: Bru, Doğu

en: Bru, Western
tr: Bru, Batı

en: Buginese
tr: Bugice

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Bulgarian Sign Language
tr: Bulgar İşaret Dili

en: Buli (Indonesia)
tr: Buli (Endonezya)

en: Bulu (Cameroon)
tr: Bulu (Kamerun)

en: Bulu (Papua New Guinea)
tr: Bulu (Papua Yeni Gine)

en: Buriat
tr: Buriat (Moğolistan)

en: Buriat, China
tr: Buriat, Çin

en: Buriat, Mongolia
tr: Buriat, Mongolca

en: Buriat, Russia
tr: Buriat, Rusya

en: Burmese
tr: Birmanca

en: Buru (Indonesia)
tr: Buru (Endonezya)

en: Buru (Nigeria)
tr: Buru (Nijerya)

en: Caddo
tr: Caddo (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Cajun French
tr: Cajun Fransızca

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
tr: Cakchiquel-Quiché Karışık Dil

en: Campidanese Sardinian
tr: Campidanese Sardunyaca

en: Carian
tr: Karya dili

en: Caribbean Javanese
tr: Karayipler Cava dili

en: Carrier, Southern
tr: Carrier, Güney

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Catalan Sign Language
tr: Catalan İşaret Dili

en: Cebuano
tr: Cebuano (Filipinler)

en: Central Awyu
tr: Merkez Awyu dili

en: Central Aymara
tr: Orta Aymara dili

en: Central Bai
tr: Merkez Bai dili

en: Central Bikol
tr: Merkez Bikol dili

en: Central Cagayan Agta
tr: Merkez Cagayan Agta dili

en: Central Kanuri
tr: Orta Kanuri dili

en: Central Khmer
tr: Merkez Khmer

en: Central Kurdish
tr: Orta Kürtçe

en: Chadian Arabic
tr: Çad Arapçası

en: Chadian Sign Language
tr: Chad İşaret Dili

en: Chagatai
tr: Çağatayca

en: Cham, Eastern
tr: Cham, Doğu

en: Cham, Western
tr: Cham, Batı

en: Chamorro
tr: Chamorro (Guam adaları)

en: Chatino, Eastern Highland
tr: Chatino, Doğu Dağları

en: Chechen
tr: Çeçence

en: Cherokee
tr: Çerokice

en: Cheyenne
tr: Cheyenne (kuzey Amerika yerlileri)

en: Chiangmai Sign Language
tr: Chiangmai İşaret Dili

en: Chibcha
tr: Chibcha (Kolombiya)

en: Chilean Sign Language
tr: Şili İşaret Dili

en: Chin, Eastern Khumi
tr: Doğu Khumi Chin dili

en: Chin, Hakha
tr: Hakha Chin

en: Chin, Kaang
tr: Kaang Chin

en: Chin, Laitu
tr: Laitu Chin

en: Chin, Lautu
tr: Lautu Chin

en: Chin, Matu
tr: Matu Chin

en: Chin, Mro-Khimi
tr: Mro-Khimi Chin

en: Chin, Rawngtu
tr: Rawngtu Chin

en: Chin, Rungtu
tr: Rungtu Chin

en: Chin, Songlai
tr: Songlai Chin

en: Chin, Sumtu
tr: Sumtu Chin

en: Chin, Thaiphum
tr: Thaiphum Chin

en: Chin, Zyphe
tr: Zyphe Chin

en: China Buriat
tr: Çin Buriat dili

en: Chinese
tr: Çince

en: Chinese Pidgin English
tr: Çince Pidgin İngilizcesi

en: Chinese Sign Language
tr: Çince İşaret Dili

en: Chinese, Jinyu
tr: Çince, Jinyu

en: Chinese, Late Middle
tr: Çince, Geç Orta dönem

en: Chinese, Mandarin
tr: Çince, Mandarin

en: Chinese, Min Dong
tr: Çince, Min Dong

en: Chinese, Pu-Xian
tr: Çince, Pu-Xian

en: Chinese, Wu
tr: Çince, Vu

en: Chinese, Yue
tr: Çincesi, Yu

en: Chinook jargon
tr: Chinook lehçesi (Kuzey Batı Amerika kıyıları)

en: Chipewyan
tr: Chipewyan (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Choctaw
tr: Choctaw (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Church Slavic
tr: Kilise Slavcası

en: Chuvash
tr: Çuvaş (Türkçe)

en: Classical Armenian
tr: Klasik Ermenice

en: Classical Mongolian
tr: Klasik Moğolca

en: Classical Syriac
tr: Klasik Süryanice

en: Coastal Konjo
tr: Kıyı Konjo dili

en: Colombian Sign Language
tr: Kolombiya İşaret Dili

en: Colorado
tr: Kolorado

en: Coptic
tr: Kıptice

en: Cornish
tr: Cornish (Kelt)

en: Cornish, Middle
tr: Cornish, Orta dönem

en: Corsican
tr: Korsikaca

en: Costa Rican Sign Language
tr: Kosta Rikalı İşaret Dili

en: Cree
tr: Cree (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Cree, Northern East
tr: Cree, Kuzey Doğu

en: Cree, Southern East
tr: Cree, Güney Doğu

en: Creole Dutch, Berbice
tr: Creole Almancası, Becbice

en: Creole English, Antigua and Barbuda
tr: Creole İngilizcesi, Antigua ve Barbuda

en: Creole English, Bahamas
tr: Creole İngilizcesi, Bahamalar

en: Creole English, Nicaragua
tr: Creole İngilizcdesi, Nikaragua

en: Creole, Louisiana
tr: Louisiana Creole

en: Croatia Sign Language
tr: Hırvat İşaret Dili

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Cuba Sign Language
tr: Küba İşaret Dili

en: Cypriot Arabic
tr: Kıbrıs Arapçası

en: Czech
tr: Çekçe

en: Czech Sign Language
tr: Çek İşaret Dili

en: Dagaare, Southern
tr: Dagaare, Güney

en: Dagara, Northern
tr: Dagara, Kuzey

en: Dakota
tr: Dakota (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Damar, East
tr: Damar, Doğu

en: Damar, West
tr: Damar, Batı

en: Dani, Western
tr: Dani, Batı

en: Danish
tr: Danca

en: Danish Sign Language
tr: Danimarkalı İşaret Dili

en: Dargwa
tr: Dargwa (Dağıstan)

en: Dendi (Central African Republic)
tr: Dendi (Merkez Afrikan Cumhuriyeti)

en: Dera (Indonesia)
tr: Dera (Endonezya)

en: Dera (Nigeria)
tr: Dera (Nijerya)

en: Dhofari Arabic
tr: Zofari Arapça

en: Dimli (individual language)
tr: Dimli (kullanılmayan dil)

en: Dinka
tr: Dinka (Sudan)

en: Dinka, Northeastern
tr: Dinka, KuzeyDoğu

en: Dinka, Northwestern
tr: Dinka, KuzeyBatı

en: Dinka, South Central
tr: Dinka, Güney Merkez

en: Dinka, Southeastern
tr: Dinka, GüneyDoğu

en: Dinka, Southwestern
tr: Dinka, GüneyBatı

en: Dogri (individual language)
tr: Dogri (kullanılmayan dil)

en: Dogrib
tr: Dogrib (Kanada)

en: Dominican Sign Language
tr: Dominik İşaret Dili

en: Dong, Northern
tr: Dong, Kuzey

en: Dong, Southern
tr: Dong, Güney

en: Duala
tr: Duala Dili

en: Dusun, Kadazan
tr: Kadazan Dusun

en: Dutch
tr: Felemenkçe

en: Dutch Sign Language
tr: Hollandalı İşaret Dili

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
tr: Flemenkçe, Orta dönem (1050-1350 dolayları)

en: Dyula
tr: Dyula (Burkina Faso, Mali)

en: Dzongkha
tr: Dzongkha (Butan)

en: East Ambae
tr: Doğu Ambae dili

en: East Makian
tr: Doğu Makian dili

en: East Masela
tr: Doğu Masela dili

en: East Tarangan
tr: Doğu Tarangan dili

en: Eastern Abnaki
tr: Doğu Abnaki dili

en: Eastern Acipa
tr: Doğu Acipa dili

en: Eastern Arrernte
tr: Doğu Arrernte dili

en: Eastern Balochi
tr: Doğu Balochi dili

en: Eastern Durango Nahuatl
tr: Doğu Durango Nahuatl dili

en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
tr: Doğu Mısır Bedevi Arapçası

en: Eastern Frisian
tr: Doğu Frizyeli Dili

en: Eastern Huishui Hmong
tr: Doğu Huishui Hmong dili

en: Eastern Krahn
tr: Doğu Krahn dili

en: Eastern Magar
tr: Doğu Magar dili

en: Eastern Meohang
tr: Doğu Meohang dili

en: Eastern Qiandong Miao
tr: Doğu Qiandong Miao dili

en: Eastern Yiddish
tr: Doğu Yiddiş dili

en: Ecuadorian Sign Language
tr: Ekvador İşaret Dili

en: Efik
tr: Efik Dili

en: Egypt Sign Language
tr: Mısır İşaret Dili

en: Egyptian (Ancient)
tr: Mısırca (Eski)

en: Egyptian Arabic
tr: Mısır Arapçası

en: Ekajuk
tr: Ekajuk Dili

en: Elamite
tr: Elamca

en: Emberá, Northern
tr: Emberá, Kuzey

en: English
tr: İngilizce

en: English, Middle (1100-1500)
tr: İngilizce, Orta dönem (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
tr: İngilizce, Eski (ms. 450-1100)

en: Estonian
tr: Estonca

en: Estonian Sign Language
tr: Estonyalı İşaret Dili

en: Ethiopian Sign Language
tr: Etiyopyalı İşaret Dili

en: Eton (Cameroon)
tr: Eton (Kamerun)

en: Fang (Cameroon)
tr: Fang (Kamerun)

en: Far Western Muria
tr: Uzak Batı Muria dili

en: Faroese
tr: Faroece

en: Fars, Northwestern
tr: Fars, KuzeyBatı

en: Fars, Southwestern
tr: Fars, GüneyBatı

en: Fiji Hindi
tr: Fiji Hintçesi

en: Fijian
tr: Fiji dili

en: Fijian, Western
tr: Fijian, Batı

en: Filipino
tr: Filipince

en: Finland-Swedish Sign Language
tr: Fin-İsveçli İşaret Dili

en: Finnish
tr: Fince

en: Finnish Sign Language
tr: Fin İşaret Dili

en: Fon
tr: Fon (Benin)

en: French
tr: Fransızca

en: French Sign Language
tr: Fransız İşaret Dili

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
tr: Fransızca, Orta dönem (1400-1600 dolayları)

en: Frisian, Eastern
tr: Frisian, Doğu

en: Frisian, Northern
tr: Frisian, Kuzey

en: Frisian, Western
tr: Frisian, Batı

en: Friulian
tr: Friulian (İtalya)

en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
tr: Orta-Doğu Nijer Fulfulde dili

en: Fulfulde, Nigerian
tr: Fulfulde, Nijeryalı

en: Fulfulde, Western Niger
tr: Fulfulde, Batı Niger

en: Futuna, East
tr: Futuna, Doğu

en: Ga
tr: Ganaca

en: Galibi Carib
tr: Karayipler Galibi

en: Galician
tr: Galiçyaca

en: Gallurese Sardinian
tr: Gallurese Sardunyaca

en: Gambian Wolof
tr: Gambiya Wolof dili

en: Gan Chinese
tr: Gan Çince

en: Gayo
tr: Gayo (Sumatra)

en: Gbaya, Northwest
tr: Gbaya, KuzeyBatı

en: Gbaya, Southwest
tr: Gbaya, GüneyBatı

en: Gbe, Eastern Xwla
tr: Gbe, Doğu Xwla

en: Gbe, Western Xwla
tr: Gbe, Batı Xwla

en: Geez
tr: Geez (Etiyopya)

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: German Sign Language
tr: Alman İşaret Dili

en: German, Low
tr: Aşağı Almanca

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
tr: Almanca, Üst Orta dönem (1050-1500 dolayları)

en: German, Middle Low
tr: Almanca, Alt Orta dönem

en: German, Pennsylvania
tr: Almanya, Pennsylvania

en: Ghale, Northern
tr: Ghale, Kuzey

en: Ghale, Southern
tr: Ghale, Güney

en: Ghanaian Pidgin English
tr: Gana Pidgin İngilizcesi

en: Ghanaian Sign Language
tr: Ganalı İşaret Dili

en: Ghandruk Sign Language
tr: Ghandruk işaret dili

en: Gheg Albanian
tr: Gheg Arnavutça

en: Gilbertese
tr: Kiribati dili

en: Gimi (West New Britain)
tr: Gimi (Batı Yeni Britanya)

en: Gondi
tr: Gondi (Hindistan)

en: Gondi, Aheri
tr: Aheri Gondi

en: Gondi, Northern
tr: Gondi, Kuzey

en: Gothic
tr: Gotik

en: Grebo
tr: Grebo (Liberya)

en: Grebo, Central
tr: Grebo, Merkez

en: Grebo, Northern
tr: Grebo, Kuzey

en: Grebo, Southern
tr: Grebo, Güney

en: Greek Sign Language
tr: Yunan İşaret Dili

en: Greek, Ancient (to 1453)
tr: Yunanca, Eski (1453'e kadar)

en: Greek, Cappadocian
tr: Yunanistan, Kapadokyaca

en: Greek, Modern (1453-)
tr: Yunanca, Çağdaş (1453-)

en: Guaraní, Eastern Bolivian
tr: Guaraní, Doğu Bolivya

en: Guaraní, Paraguayan
tr: Guaraní, Paraguay

en: Guaraní, Western Bolivian
tr: Guaraní, Batı Bolivya

en: Guatemalan Sign Language
tr: Guatemalalı İşaret Dili

en: Guinean Sign Language
tr: Gineli İşaret Dili

en: Gula (Central African Republic)
tr: Gula (Orta Afrikan Cumhuriyeti)

en: Gulf Arabic
tr: Körfez Arapçası

en: Hadrami Arabic
tr: Hadrami Arapça

en: Hai//om
tr: Haiom

en: Haida
tr: Haida (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Haida, Northern
tr: Haida, Kuzey

en: Haida, Southern
tr: Haida, Güney

en: Haiphong Sign Language
tr: Haiphong İşaret Dili

en: Haitian
tr: Haiti dili

en: Hakka Chinese
tr: Hakka Çince

en: Halh Mongolian
tr: Halh Moğolca

en: Hanoi Sign Language
tr: Hanoi İşaret Dili

en: Hausa Sign Language
tr: Hausa İşaret Dili

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
tr: Hawai'i İşaret Dili (HSL)

en: Hawaiian
tr: Havaice

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hiberno-Scottish Gaelic
tr: Hiberno-İskoçça

en: Hijazi Arabic
tr: Hicazi Arapça

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Hindko, Northern
tr: Hindko, Kuzey

en: Hindko, Southern
tr: Hindko, Güney

en: Hittite
tr: Hititçe

en: Hittite, Middle
tr: Hititçe, Orta dönem

en: Hmong, Central Mashan
tr: Orta Mashan Hmong dili

en: Hmong, Eastern Huishui
tr: Doğu Huishui Hmong dili

en: Hmong, Northern Guiyang
tr: Kuzey Guiyang Hmong dili

en: Hmong, Northern Huishui
tr: Kuzey Huishui Hmong dili

en: Hmong, Northern Mashan
tr: Kuzey Mashan Hmong dili

en: Hmong, Southern Guiyang
tr: Güney Guiyang Hmong dili

en: Hmong, Southern Mashan
tr: Güney Mashan Hmong dili

en: Hmong, Southwestern Guiyang
tr: Hmong, GüneyBatı Guiyang

en: Hmong, Southwestern Huishui
tr: Güneybatı Huishui Hmong dili

en: Hmong, Western Mashan
tr: Batı Mashan Hmong dili

en: Ho Chi Minh City Sign Language
tr: Ho Chi Minh City İşaret Dili

en: Honduras Sign Language
tr: Honduras İşaret Dili

en: Hong Kong Sign Language
tr: Hong Kong İşaret Dili

en: Huizhou Chinese
tr: Huizhou Çince

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hungarian Sign Language
tr: Macar İşaret Dili

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Icelandic Sign Language
tr: İzlandalı İşaret Dili

en: Ijo, Southeast
tr: Ijo, GüneyDoğu

en: Indian Sign Language
tr: Hint İşaret Dili

en: Indonesian
tr: Endonezyaca

en: Indonesian Bajau
tr: Endonezya Bajau dili

en: Indonesian Sign Language
tr: Endonezya İşaret Dili

en: Indonesian, Peranakan
tr: Peranakan Endonezyaca

en: Indus Valley Language
tr: İnduc Vadisi Dili

en: Inuit Sign Language
tr: Inuit İşaret Dili

en: Inuktitut, Eastern Canadian
tr: Inuktitut, Doğu Kanadalı

en: Inupiatun, Northwest Alaska
tr: Inupiatun, KuzeyBatı Alaska

en: Iranian Persian
tr: İran Farsçası

en: Iranun (Malaysia)
tr: Iranun (Malezya)

en: Iranun (Philippines)
tr: Iranun (Filipinler)

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Irish Sign Language
tr: İrlandalı İşaret Dili

en: Irish, Middle (900-1200)
tr: İrlandaca, Orta dönem (900-1200)

en: Israeli Sign Language
tr: İsrailli İşaret Dili

en: Istro Romanian
tr: Istro Rumencesi

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italian Sign Language
tr: İtalyan İşaret Dili

en: Jamaican Country Sign Language
tr: Jamaika Ülkesi İşaret Dili

en: Japanese
tr: Japonca

en: Japanese Sign Language
tr: Japon İşaret Dili

en: Jarawa (India)
tr: Jarawa (Hindistan)

en: Javanese
tr: Cava dili

en: Jhankot Sign Language
tr: Jhankot İşaret Dili

en: Jicarilla Apache
tr: Jicarilla Apaçi dili

en: Jimi (Cameroon)
tr: Jimi (Kamerun)

en: Jimi (Nigeria)
tr: Jimi (Nijerya)

en: Jinyu Chinese
tr: Jinyu Çince

en: Jordanian Sign Language
tr: Ürdün İşaret Dili

en: Judeo-Georgian
tr: Judeo-Gürcü

en: Judeo-Iraqi Arabic
tr: Yahudi-Irak Arapçası

en: Judeo-Moroccan Arabic
tr: Yahudi-Fas Arapçası

en: Judeo-Tripolitanian Arabic
tr: Yahudi-Trablus Arapçası

en: Judeo-Tunisian Arabic
tr: Yahudi-Tunus Arapçası

en: Judeo-Yemeni Arabic
tr: Yahudi-Yemen Arapçası

en: Jumla Sign Language
tr: Jumla İşaret Dili

en: Kaikavian Literary Language
tr: Kaikavian Edebiyat Dili

en: Kalapuya, Northern
tr: Kalapuya, Kuzey

en: Kalapuya, Southern
tr: Kalapuya, Güney

en: Kalinga, Southern
tr: Kalinga, Güney

en: Kalinga, Tanudan
tr: Tanudan Kalinga

en: Kami (Nigeria)
tr: Kami (Nijerya)

en: Kanjobal, Western
tr: Kanjobal, Batı

en: Kankanay, Northern
tr: Kankanay, Kuzey

en: Kanuri, Central
tr: Kanuri, Merkez

en: Kara (Korea)
tr: Karaca (Kore)

en: Kara (Papua New Guinea)
tr: Kara (Papua Yeni Gine)

en: Karaboro, Eastern
tr: Karaboro, Doğu

en: Karaboro, Western
tr: Karaboro, Batı

en: Kare (Papua New Guinea)
tr: Kare (Papua Yeni Gine)

en: Karen, Mobwa
tr: Mobwa Karen

en: Karen, Pwo Eastern
tr: Karen, Pwo Doğu

en: Karen, Pwo Northern
tr: Karen, Pwo Kuzey

en: Karen, Pwo Western
tr: Karen, Pwo Batı

en: Karnic, Eastern
tr: Doğu Karnic dili

en: Karo (Brazil)
tr: Karo (Brezilya)

en: Kashmiri
tr: Keşmirce

en: Kashubian
tr: Kashubian (Lehçe diyalekti)

en: Katu, Eastern
tr: Katu, Doğu

en: Katu, Western
tr: Katu, Batı

en: Kayah, Eastern
tr: Kayah, Doğu

en: Kayah, Western
tr: Kayah, Batı

en: Kayan, Kayan River
tr: Kayanca, Kayan Nehri

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Kela (Papua New Guinea)
tr: Kela (Papua Yeni Gine)

en: Kele (Papua New Guinea)
tr: Kele (Papua Yeni Gine)

en: Kentish Sign Language, Old
tr: Kentish İşaret Dili, Eski

en: Kenyan Sign Language
tr: Kenyalı İşaret Dili

en: Keres, Eastern
tr: Keres, Doğu

en: Keres, Western
tr: Keres, Batı

en: Kewa, East
tr: Kewa, Doğu

en: Kewa, West
tr: Kewa, Batı

en: Kham, Eastern Parbate
tr: Kham, Doğu Parbate

en: Kham, Western Parbate
tr: Kham, Batı Parbate

en: Khams Tibetan
tr: Khams Tibetçe

en: Khmer, Central
tr: Khmer, Merkez

en: Khmer, Northern
tr: Khmer, Kuzey

en: Khorasani Turkish
tr: Horasan Türkçesi

en: Kiowa Apache
tr: Kiowa Apaçi dili

en: Kirghiz
tr: Kırgızca

en: Kisi, Southern
tr: Kisi, Güney

en: Kissi, Northern
tr: Kissi, Kuzey

en: Kituba (Congo)
tr: Kituba (Kongo)

en: Kiwai, Northeast
tr: Kiwai, KuzeyDoğu

en: Kiwai, Southern
tr: Kiwai, Güney

en: Kol (Cameroon)
tr: Kol (Kamerun)

en: Kol (Papua New Guinea)
tr: Kol (Papua Yeni Gine)

en: Kolami, Northwestern
tr: Kolami, KuzeyBatı

en: Kolami, Southeastern
tr: Kolami, GüneyDoğu

en: Kom (Cameroon)
tr: Kom (Kamerun)

en: Kom (India)
tr: Kom (Hindistan)

en: Kono (Nigeria)
tr: Kono (Nijerya)

en: Korean
tr: Korece

en: Korean Sign Language
tr: Koreli İşaret Dili

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
tr: Korece, Orta dönem (10.-16. yüzyıl)

en: Koro (India)
tr: Koro (Hindistan)

en: Koro (Papua New Guinea)
tr: Koro (Papua Yeni Gine)

en: Kota (India)
tr: Kota (Hindistan)

en: Kpelle, Liberia
tr: Kpellece, Liberya

en: Krahn, Eastern
tr: Krahn, Doğu

en: Krahn, Western
tr: Krahn, Batı

en: Kriol English, Belize
tr: Kriol İngilizcesi, Belize

en: Kui (India)
tr: Kui (Hindistan)

en: Kui (Indonesia)
tr: Kui (Endonezya)

en: Kulung (Nigeria)
tr: Kulung (Nijerya)

en: Kuman (Papua New Guinea)
tr: Kuman (Papua Yeni Gine)

en: Kuman (Russia)
tr: Kuman (Rusya)

en: Kurdish
tr: Kürtçe

en: Kurdish, Central
tr: Kürtçe, Merkez

en: Kurdish, Northern
tr: Kürtçe, Kuzey

en: Kurdish, Southern
tr: Kürtçe, Güney

en: Kurux, Nepali
tr: Kurux, Nepal

en: Kven Finnish
tr: Kven Fince

en: Laha (Indonesia)
tr: Laha (Endonezya)

en: Laka (Nigeria)
tr: Laka (Nijerya)

en: Lakota
tr: Lakota (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Lalu, Eastern
tr: Lalu, Doğu

en: Lalu, Western
tr: Lalu, Batı

en: Lao
tr: Laoca

en: Laos Sign Language
tr: Laoslu İşaret Dili

en: Late Middle Chinese
tr: Çince, Geç Orta dönem

en: Latin
tr: Latince

en: Latvian
tr: Letonca

en: Latvian Sign Language
tr: Letonyalı İşaret Dili

en: Latvian, Standard
tr: Standart Letonya Dili

en: Lawa, Eastern
tr: Lawa, Doğu

en: Lawa, Western
tr: Lawa, Batı

en: Lele (Papua New Guinea)
tr: Lele (Papua Yeni Gine)

en: Lembata, West
tr: Lembata, Batı

en: Leti (Cameroon)
tr: Leti (Kamerun)

en: Leti (Indonesia)
tr: Leti (Endonezya)

en: Liberian English
tr: Liberya İngilizcesi

en: Libyan Arabic
tr: Libya Arapçası

en: Libyan Sign Language
tr: Libyalı İşaret Dili

en: Ligurian (Ancient)
tr: Ligurce (Eski)

en: Limba, East
tr: Limba, Doğu

en: Limba, West-Central
tr: Orta Batı Limba dili

en: Lipan Apache
tr: Lipan Apaçi dili

en: Literary Chinese
tr: Edebi Çince

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Lithuanian Sign Language
tr: Litvanyalı İşaret Dili

en: Lithuanian, Old
tr: Eski Litvanyaca

en: Logudorese Sardinian
tr: Logudorese Sardunyaca

en: Lolopo, Southern
tr: Lolopo, Güney

en: Low German
tr: Aşağı Almanca

en: Lower Chehalis
tr: Aşağı Chehalis dili

en: Lower Silesian
tr: Aşağı Silezyaca

en: Lower Sorbian
tr: Aşağı Sorbca

en: Lower Southern Aranda
tr: Aşağı Güney Aranda dili

en: Lower Tanana
tr: Aşağı Tanana dili

en: Luo (Cameroon)
tr: Luo (Kamerun)

en: Luri, Northern
tr: Luri, Kuzey

en: Luri, Southern
tr: Luri, Güney

en: Lycian
tr: Likya Dili

en: Lydian
tr: Lidya dili

en: Lyons Sign Language
tr: Lyons İşaret Dili

en: Ma (Papua New Guinea)
tr: Ma (Papua Yeni Gine)

en: Ma'di, Southern
tr: Ma'di, Güney

en: Maba (Indonesia)
tr: Maba (Endonezya)

en: Macedo-Romanian
tr: Makedon-Rumence

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Macedonian, Ancient
tr: Makedonca, Eski

en: Mada (Cameroon)
tr: Mada (Kamerun)

en: Mada (Nigeria)
tr: Mada (Nijerya)

en: Madagascar Sign Language
tr: Madagaskarlı İşaret Dili

en: Maewo, Central
tr: Maewo, Merkez

en: Magar, Eastern
tr: Magar, Doğu

en: Magar, Western
tr: Magar, Batı

en: Maidu, Northeast
tr: Maidu, KuzeyDoğu

en: Maidu, Northwest
tr: Maidu, KuzeyBatı

en: Mainstream Kenyah
tr: Ana Kenyahça

en: Maiwa (Indonesia)
tr: Maiwa (Endonezya)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
tr: Maiwa (Papua Yeni Gine)

en: Mak (China)
tr: Mak (Çin)

en: Mak (Nigeria)
tr: Mak (Nijerya)

en: Makian, East
tr: Makian, Doğu

en: Makian, West
tr: Makian, Batı

en: Mala (Nigeria)
tr: Mala (Nijerya)

en: Mala (Papua New Guinea)
tr: Mala (Papua Yeni Gine)

en: Malagasy
tr: Malgaşça

en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
tr: Malgaşça, Kuzey Betsimisaraka

en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
tr: Malgaşça, Güney Betsimisaraka

en: Malay (individual language)
tr: Malezyaca (Özgün dil)

en: Malay (macrolanguage)
tr: Malayca (macrolanguage)

en: Malay, Ambonese
tr: Malayca, Ambonese

en: Malay, Central
tr: Malay, Merkez

en: Malay, Cocos Islands
tr: Malay, Cocos Adaları

en: Malay, Standard
tr: Malayca, Standart

en: Malaysian Sign Language
tr: Malezyalı İşaret Dili

en: Male (Papua New Guinea)
tr: Male (Papua Yeni Gine)

en: Maltese
tr: Maltaca

en: Maltese Sign Language
tr: Maltalı İşaret Dili

en: Mambila, Cameroon
tr: Mambila, Kamerun

en: Mambila, Nigeria
tr: Mambila, Nijerya

en: Manda (Australia)
tr: Mandaca (Avustralya)

en: Manda (India)
tr: Manda (Hindistan)

en: Mandarin Chinese
tr: Mandarin Çincesi

en: Manichaean Middle Persian
tr: Farsça, Manişeist Orta dönem

en: Maninkakan, Eastern
tr: Maninkakan, Doğu

en: Maninkakan, Western
tr: Maninkakan, Batı

en: Manobo, Western Bukidnon
tr: Manobo, Batı Bukidnon

en: Manx
tr: Manx (Galler)

en: Maore Comorian
tr: Maore Komorcası

en: Marghi Central
tr: Marghi Merkez

en: Mari (Russia)
tr: Mari (Rusya)

en: Mari, Eastern
tr: Mari, Doğu

en: Mari, Western
tr: Mari, Batı

en: Maria (India)
tr: Maria (Hindistan)

en: Maria (Papua New Guinea)
tr: Maria (Papua Yeni Gine)

en: Maritime Sign Language
tr: Maritime İşaret Dili

en: Martha's Vineyard Sign Language
tr: Martha's Vineyard İşaret Dili

en: Marwari (India)
tr: Marwari (Hindistan)

en: Masela, Central
tr: Masela, Merkez

en: Masela, East
tr: Masela, Doğu

en: Masela, West
tr: Masela, Batı

en: Mashi (Nigeria)
tr: Mashi (Nijerya)

en: Mawa (Nigeria)
tr: Mawa (Nijerya)

en: Mazahua, Central
tr: Mazahua, Merkez

en: Mbo (Cameroon)
tr: Mbo (Kamerun)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
tr: Mboca (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Me'phaa, Malinaltepec
tr: Malinaltepec Me'phaa

en: Megleno Romanian
tr: Megleno Rumencesi

en: Melanau, Central
tr: Melanau, Merkez

en: Mende (Papua New Guinea)
tr: Mende (Papua Yeni Gine)

en: Meohang, Eastern
tr: Meohang, Doğu

en: Meohang, Western
tr: Meohang, Batı

en: Mescalero-Chiricahua Apache
tr: Mescalero-Chiricahua Apaçi dili

en: Mesopotamian Arabic
tr: Mezopotamya Arapçası

en: Mexican Sign Language
tr: Meksikalı İşaret Dili

en: Miao, Eastern Qiandong
tr: Miao, Doğu Qiandong

en: Miao, Eastern Xiangxi
tr: Miao, Doğu Xiangxi

en: Miao, Northern Qiandong
tr: Miao, Kuzey Qiandong

en: Miao, Southern Qiandong
tr: Miao, Güney Qiandong

en: Miao, Western Xiangxi
tr: Miao, Batı Xiangxi

en: Mid-Southern Banda
tr: Orta-Güney Banda dili

en: Middle Armenian
tr: Ermenice, Orta dönem

en: Middle Breton
tr: Bretonca, Orta dönem

en: Middle Cornish
tr: Cornish, Orta dönem

en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
tr: Flemenkçe, Orta dönem (1050-1350 dolayları)

en: Middle English (1100-1500)
tr: İngilizce, Orta dönem (1100-1500)

en: Middle French (ca. 1400-1600)
tr: Fransızca, Orta dönem (1400-1600 dolayları)

en: Middle High German (ca. 1050-1500)
tr: Almanca, Üst Orta dönem (1050-1500 dolayları)

en: Middle Hittite
tr: Hititçe, Orta dönem

en: Middle Irish (900-1200)
tr: İrlandaca, Orta dönem (900-1200)

en: Middle Korean (10th-16th cent.)
tr: Korece, Orta dönem (10.-16. yüzyıl)

en: Middle Low German
tr: Almanca, Alt Orta dönem

en: Middle Mongolian
tr: Moğolca, Orta dönem

en: Middle Newar
tr: Newar, Orta dönem

en: Middle Watut
tr: Watut, Orta dönem

en: Middle Welsh
tr: Galce, Orta dönem

en: Min Bei Chinese
tr: Min Bei Çince

en: Min Dong Chinese
tr: Min Dong Çince

en: Min Nan Chinese
tr: Min Nan Çince

en: Mina (Cameroon)
tr: Mina (Kamerun)

en: Mina (India)
tr: Mina (Hindistan)

en: Mirandese
tr: Miranda dili

en: Miriwoong Sign Language
tr: Miriwoong İşaret Dili

en: Miwok, Central Sierra
tr: Orta Sierra Miwok dili

en: Miwok, Northern Sierra
tr: Miwok, Kuzey Sierra

en: Miwok, Southern Sierra
tr: Miwok, Güney Sierra

en: Mixe, North Central
tr: Mixe, Kuzey Merkez

en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
tr: Mixtec, Kuzey Tlaxiaco

en: Mixtec, Northwest Oaxaca
tr: Mixtec, KuzeyBatı Oaxaca

en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
tr: Mixtec, GüneyDoğu Nochixtlán

en: Mixtec, Southern Puebla
tr: Mixtec, Güney Puebla

en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
tr: Mixtec, GüneyBatı Tlaxiaco

en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
tr: Mixtec, Batı Juxtlahuaca

en: Mnong, Central
tr: Mnong, Merkez

en: Mnong, Eastern
tr: Mnong, Doğu

en: Mnong, Southern
tr: Mnong, Güney

en: Modern Greek (1453-)
tr: Çağdaş Yunanca (1453-)

en: Moi (Congo)
tr: Moi (Kongo)

en: Moi (Indonesia)
tr: Moi (Endonezya)

en: Moldova Sign Language
tr: Moldovalı İşaret Dili

en: Monastic Sign Language
tr: Monastic İşaret Dili

en: Mongolia Buriat
tr: Moğolistan Buriat dili

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Mongolian Sign Language
tr: Moğol İşaret Dili

en: Mongolian, Classical
tr: Mongolca, Klasik

en: Mongolian, Middle
tr: Moğolca, Orta dönem

en: Mono (Cameroon)
tr: Mono (Kamerun)

en: Moroccan Arabic
tr: Fas Arapçası

en: Moroccan Sign Language
tr: Faslı İşaret Dili

en: Mozambican Sign Language
tr: Mozambikli İşaret Dili

en: Muji, Northern
tr: Muji, Kuzey

en: Muji, Southern
tr: Muji, Güney

en: Multiple languages
tr: Çoklu diller

en: Muria, Eastern
tr: Muria, Doğu

en: Muria, Far Western
tr: Muria, Uzak Batı

en: Muria, Western
tr: Muria, Batı

en: Murik (Papua New Guinea)
tr: Murik (Papua Yeni Gine)

en: Naga, Akyaung Ari
tr: Akyaung Ari Naga

en: Naga, Koki
tr: Koki Naga

en: Naga, Kyan-Karyaw
tr: Kyan-Karyaw Naga

en: Naga, Lao
tr: Lao Naga

en: Naga, Northern Rengma
tr: Naga, Kuzey Rengma

en: Naga, Ponyo-Gongwang
tr: Ponyo-Gongwang Naga

en: Naga, Southern Rengma
tr: Naga, Güney Rengma

en: Naga, Tangkhul (India)
tr: Tangkhul Naga (Hindistan)

en: Naga, Tangkhul (Myanmar)
tr: Tangkhul Naga (Myanmar)

en: Nahuatl, Central
tr: Nahuatl, Merkez

en: Nahuatl, Central Huasteca
tr: Orta Huasteca Nahuatl dili

en: Nahuatl, Central Puebla
tr: Orta Puebla Nahuatl dili

en: Nahuatl, Eastern Durango
tr: Nahuatl dili, Doğu Durango

en: Nahuatl, Eastern Huasteca
tr: Nahuatl, Doğu Huasteca

en: Nahuatl, Northern Oaxaca
tr: Nahuatl, Kuzey Oaxaca

en: Nahuatl, Northern Puebla
tr: Nahuatl, Kuzey Puebla

en: Nahuatl, Southeastern Puebla
tr: Nahuatl, GüneyDoğu Puebla

en: Nahuatl, Western Durango
tr: Nahuatl dili, Batı Durango

en: Nahuatl, Western Huasteca
tr: Nahuatl, Batı Huasteca

en: Najdi Arabic
tr: Najdi Arapça

en: Nama (Papua New Guinea)
tr: Nama (Papua Yeni Gine)

en: Nambikuára, Southern
tr: Nambikuára, Güney

en: Namibian Sign Language
tr: Namibyalı İşaret Dili

en: Ndebele, South
tr: Ndebele (Güney)

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
tr: Neo-Aramaic, Barzani Yahudileri

en: Neo-Aramaic, Western
tr: Neo-Aramaic, Batı

en: Nepalese Sign Language
tr: Nepalli İşaret Dili

en: Nepali (individual language)
tr: Nepalce (bireysel dil)

en: Nepali (macrolanguage)
tr: Nepalce (makro dil)

en: Newar, Middle
tr: Newar, Orta dönem

en: Newari, Classical
tr: Klasik Newari

en: Ngad'a, Eastern
tr: Ngad'a, Doğu

en: Ngbandi, Northern
tr: Ngbandi, Kuzey

en: Ngbandi, Southern
tr: Ngbandi, Güney

en: Nicaraguan Sign Language
tr: Nikaragualı İşaret Dili

en: Nicobarese, Central
tr: Nicobarese, Merkez

en: Nicobarese, Southern
tr: Nicobarese, Güney

en: Nigerian Sign Language
tr: Nigeryalı İşaret Dili

en: Nisi (China)
tr: Nisi (Çin)

en: Nisu, Eastern
tr: Nisu, Doğu

en: Nisu, Northern
tr: Nisu, Kuzey

en: Nisu, Northwestern
tr: Kuzeybatı Nisu dili

en: Nisu, Southern
tr: Nisu, Güney

en: Nisu, Southwestern
tr: Nisu, GüneyBatı

en: No linguistic content
tr: Dile ait içerik yok

en: Norse, Old
tr: Norse, Eski

en: North Alaskan Inupiatun
tr: Kuzey Alaska Inupiatun dili

en: North Arabian, Ancient
tr: Kuzey Arapçası, Eski

en: North Azerbaijani
tr: Kuzey Azerice

en: North Babar
tr: Kuzey Babar dili

en: North Efate
tr: Kuzey Efate dili

en: North Levantine Arabic
tr: Kuzey Levanten Arapçası

en: North Marquesan
tr: Kuzey Marquesan dili

en: North Mesopotamian Arabic
tr: Kuzey Mezopotamya Arapçası

en: Northeast Pashai
tr: Kuzeydoğu Pashai dili

en: Northeastern Dinka
tr: Kuzeydoğu Dinka dili

en: Northeastern Pomo
tr: Kuzeydoğu Pomo dili

en: Northeastern Thai
tr: Kuzeydoğu Tayca

en: Northern Alta
tr: Kuzey Alta dili

en: Northern Altai
tr: Kuzey Altai dili

en: Northern Amami-Oshima
tr: Kuzey Amami-Oshima dili

en: Northern Binukidnon
tr: Kuzey Binukidnon dili

en: Northern Bobo Madaré
tr: Kuzey Bobo Madaré dili

en: Northern Dagara
tr: Kuzey Dagara dili

en: Northern Dong
tr: Kuzey Dong dili

en: Northern East Cree
tr: Kuzey Doğu Cree dili

en: Northern Frisian
tr: Kuzey Frizya dili

en: Northern Ghale
tr: Kuzey Ghale dili

en: Northern Gondi
tr: Kuzey Gondi dili

en: Northern Guiyang Hmong
tr: Kuzey Guiyang Hmong dili

en: Northern Haida
tr: Kuzey Haida dili

en: Northern Hindko
tr: Kuzey Hindko dili

en: Northern Huishui Hmong
tr: Kuzey Huishui Hmong dili

en: Northern Kalapuya
tr: Kuzey Kalapuya dili

en: Northern Kankanay
tr: Kuzey Kankanay dili

en: Northern Kissi
tr: Kuzey Kissi dili

en: Northern Kurdish
tr: Kuzey Kürtçe

en: Northern Luri
tr: Kuzey Luri dili

en: Northern Mashan Hmong
tr: Kuzey Mashan Hmong dili

en: Northern Muji
tr: Kuzey Muji dili

en: Northern Nago
tr: Kuzey Nago dili

en: Northern Ngbandi
tr: Kuzey Ngbandi dili

en: Northern Nisu
tr: Kuzey Nisu dili

en: Northern Nuni
tr: Kuzey Nuni dili

en: Northern Ohlone
tr: Kuzey Ohlone dili

en: Northern One
tr: Kuzey One dili

en: Northern Paiute
tr: Kuzey Paiute dili

en: Northern Pame
tr: Kuzey Pame dili

en: Northern Pashto
tr: Kuzey Peştuca

en: Northern Pumi
tr: Kuzey Pumi dili

en: Northern Qiandong Miao
tr: Kuzey Qiandong Miao dili

en: Northern Qiang
tr: Kuzey Qiang dili

en: Northern Sami
tr: Kuzey Sami dili

en: Northern Sorsoganon
tr: Kuzey Sorsoganon dili

en: Northern Subanen
tr: Kuzey Subanen dili

en: Northern Tarahumara
tr: Kuzey Tarahumara dili

en: Northern Tepehuan
tr: Kuzey Tepehuan dili

en: Northern Thai
tr: Kuzey Tayca

en: Northern Tidung
tr: Kuzey Tidung dili

en: Northern Tiwa
tr: Kuzey Tiwa dili

en: Northern Toussian
tr: Kuzey Toussian dili

en: Northern Tujia
tr: Kuzey Tujia dili

en: Northern Yukaghir
tr: Kuzey Yukaghir dili

en: Northwest Pashai
tr: Kuzeybatı Pashai dili

en: Northwestern Dinka
tr: Kuzeybatı Dinka dili

en: Northwestern Fars
tr: Kuzeybatı Fars dili

en: Northwestern Nisu
tr: Kuzeybatı Nisu dili

en: Northwestern Tamang
tr: Kuzeybatı Tamang dili

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Norwegian Nynorsk
tr: Norveççe Nynorsk

en: Norwegian Sign Language
tr: Norveçli İşaret Dili

en: Nugunu (Cameroon)
tr: Nugunu (Kamerun)

en: Nung (Viet Nam)
tr: Nung (Vietnam)

en: Nuni, Northern
tr: Nuni, Kuzey

en: Nuni, Southern
tr: Nuni, Güney

en: Nyala, East
tr: Nyala, Doğu

en: Nyanja
tr: Bantu Dili

en: Official Aramaic (700-300 BCE)
tr: Resmi Aramice (MÖ 700-300)

en: Ohlone, Northern
tr: Ohlone, Kuzey

en: Ohlone, Southern
tr: Ohlone, Güney

en: Oirat, Written
tr: Oyratça, Yazılı

en: Ojibwa, Central
tr: Ojibwa, Merkez

en: Ojibwa, Eastern
tr: Ojibwa, Doğu

en: Ojibwa, Northwestern
tr: Ojibwa, KuzeyBatı

en: Ojibwa, Western
tr: Ojibwa, Batı

en: Okinawan, Central
tr: Okinawan, Merkez

en: Okpe (Northwestern Edo)
tr: Okpe (KuzeyBatı Edo)

en: Okpe (Southwestern Edo)
tr: Okpe (GüneyBatı Edo)

en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
tr: Eski Aramice (MÖ 700'e kadar)

en: Old Breton
tr: Eski Bretonca

en: Old Burmese
tr: Eksi Birmanca

en: Old Chinese
tr: Eski Çince

en: Old Cornish
tr: Eski Cornish

en: Old Dutch
tr: Eski Flemenkçe

en: Old English (ca. 450-1100)
tr: Eski İngilizce (450-1100 dolayları)

en: Old French (842-ca. 1400)
tr: Eski Fransızca (842-1400 dolayları)

en: Old Frisian
tr: Eski Frizce

en: Old Georgian
tr: Eski Gürcüce

en: Old High German (ca. 750-1050)
tr: Almanca, Üst Eski dönem (750-1050 dolayları)

en: Old Hungarian
tr: Eski Macarca

en: Old Japanese
tr: Eski Japonca

en: Old Kentish Sign Language
tr: Eski Kentish İşaret Dili

en: Old Korean (3rd-9th cent.)
tr: Eski Korece (3.-9. yüzyıl)

en: Old Lithuanian
tr: Eski Litvanyaca

en: Old Manipuri
tr: Eski Manipuri

en: Old Marathi
tr: Eski Marathi

en: Old Ossetic
tr: Eski Osetçe

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
tr: Eski Farsça (M.Ö. 600-400 dolayları)

en: Old Russian
tr: Eski Rusça

en: Old Spanish
tr: Eski İspanyolca

en: Old Tamil
tr: Eski Tamilce

en: Old Tibetan
tr: Eski Tibetçe

en: Old Turkish
tr: Eski Türkçe

en: Old Uighur
tr: Eski Uygurca

en: Old Welsh
tr: Eski Galce

en: Omani Arabic
tr: Umman Arapçası

en: One, Northern
tr: One, Kuzey

en: One, Southern
tr: One, Güney

en: Oriya (macrolanguage)
tr: Oriya (makro dil)

en: Oromo, Eastern
tr: Oromo, Doğu

en: Oromo, West Central
tr: Oromo, Batı Merkez

en: Otomi, Eastern Highland
tr: Otomi, Doğu Dağları

en: Paiute, Northern
tr: Paiute, Kuzey

en: Pakistan Sign Language
tr: Pakistanlı İşaret Dili

en: Palawano, Central
tr: Palawano, Merkez

en: Palawano, Southwest
tr: Palawano, GüneyBatı

en: Pame, Central
tr: Pame, Merkez

en: Pame, Northern
tr: Pame, Kuzey

en: Pame, Southern
tr: Pame, Güney

en: Panamanian Sign Language
tr: Panamalı İşaret Dili

en: Panjabi, Western
tr: Panjabi, Batı

en: Papua New Guinean Sign Language
tr: Papua Yeni Gine İşaret Dili

en: Paraguayan Sign Language
tr: Paraguay'a özgü işaret dili

en: Pashai, Northeast
tr: Kuzeydoğu Pashai dili

en: Pashai, Northwest
tr: Kuzeybatı Pashai dili

en: Pashai, Southeast
tr: Güneydoğu Pashai dili

en: Pashai, Southwest
tr: Güneybatı Pashai dili

en: Pashto, Central
tr: Pashto, Merkez

en: Pashto, Northern
tr: Pashto, Kuzey

en: Pashto, Southern
tr: Pashto, Güney

en: Penan, Eastern
tr: Penan, Doğu

en: Penan, Western
tr: Penan, Batı

en: Penang Sign Language
tr: Penang İşaret Dili

en: Peranakan Indonesian
tr: Peranakan Endonezyaca

en: Peripheral Mongolian
tr: Periferik Moğolca

en: Persian
tr: Farsça

en: Persian Sign Language
tr: Pers İşaret Dili

en: Persian, Iranian
tr: Pers, İranlı

en: Persian, Manichaean Middle
tr: Farsça, Manişeist Orta dönem

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
tr: Perçe, Eski (ca. 600-400 B.C.)

en: Peruvian Sign Language
tr: Perulu İşaret Dili

en: Philippine Sign Language
tr: Filipin İşaret Dili

en: Phoenician
tr: Fenike dili

en: Phu Thai
tr: Phu Tayca

en: Pidgin English, Chinese
tr: Pidgin İngilizcesi, Çince

en: Pidgin, Cameroon
tr: Pidgin, Kamerun

en: Pidgin, Nigerian
tr: Pidgin, Nijeryalı

en: Plateau Malagasy
tr: Plato Malgaşçası

en: Polish
tr: Lehçe

en: Polish Sign Language
tr: Polonyalı İşaret Dili

en: Pomo, Central
tr: Pomo, Merkez

en: Pomo, Eastern
tr: Pomo, Doğu

en: Pomo, Northeastern
tr: Pomo, KuzeyDoğu

en: Pomo, Northern
tr: Pomo, Kuzey

en: Pomo, Southeastern
tr: Pomo, GüneyDoğu

en: Pomo, Southern
tr: Pomo, Güney

en: Popoloca, San Marcos Tlacoyalco
tr: San Marcos Tlacoyalco Popoloca

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese Sign Language
tr: Portekizli İşaret Dili

en: Provençal, Old (to 1500)
tr: Provensal, Eski (1500 yılı)

en: Pu-Xian Chinese
tr: Pu-Xian Çince

en: Puerto Rican Sign Language
tr: Porto Rikolu İşaret Dili

en: Pumi, Northern
tr: Pumi, Kuzey

en: Pumi, Southern
tr: Pumi, Güney

en: Purepecha, Western Highland
tr: Purepecha, Batı Dağları

en: Pwo Northern Karen
tr: Pwo Kuzey Karen dili

en: Pwo Western Karen
tr: Pwo Batı Karen dili

en: Pyu (Papua New Guinea)
tr: Pyu (Papua Yeni Gine)

en: Qiang, Northern
tr: Qiang, Kuzey

en: Qiang, Southern
tr: Qiang, Güney

en: Quebec Sign Language
tr: Quebec İşaret Dili

en: Quechua, Eastern Apurímac
tr: Quechua, Doğu Apurímac

en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
tr: Quechua, Kuzey Conchucos Ancash

en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
tr: Quechua, Güney Conchucos Ancash

en: Quechua, Southern Pastaza
tr: Quechua, Güney Pastaza

en: Quichua, Northern Pastaza
tr: Quichua, Kuzey Pastaza

en: Rennellese Sign Language
tr: Rennellese İşaret Dili

en: Riang (India)
tr: Riang (Hindistan)

en: Roglai, Northern
tr: Roglai, Kuzey

en: Roglai, Southern
tr: Roglai, Güney

en: Romanian
tr: Romence

en: Romanian Sign Language
tr: Roman İşaret Dili

en: Rundi
tr: Kirundi

en: Russia Buriat
tr: Rusya Buriat dili

en: Russian
tr: Rusça

en: Russian Sign Language
tr: Rus İşaret Dili

en: Russian, Old
tr: Rusça, Eski

en: Saidi Arabic
tr: Saidi Arapça

en: Saint Lucian Creole French
tr: Saint Lucian Creole Fransızca

en: Sakalava Malagasy
tr: Sakalava Malgaşçası

en: Salish, Southern Puget Sound
tr: Salish, Güney Puget Sound

en: Salvadoran Sign Language
tr: Salvador İşaret Dili

en: Sama, Central
tr: Sama, Merkez

en: Sama, Southern
tr: Sama, Güney

en: Sami, Northern
tr: Sami, Kuzey

en: Sami, Southern
tr: Sami, Güney

en: Samo, Southern
tr: Samo, Güney

en: Samoan
tr: Samoa Dili

en: Sanaani Arabic
tr: Sanaani Arapça

en: Sanga (Nigeria)
tr: Sanga (Nijerya)

en: Sango
tr: Sangho

en: Sardinian
tr: Sardince

en: Sassarese Sardinian
tr: Sassarese Sardunyaca

en: Saudi Arabian Sign Language
tr: Suudi Arabistanlı İşaret Dili

en: Selangor Sign Language
tr: Selangorlu İşaret Dili

en: Sepa (Indonesia)
tr: Sepa (Endonezya)

en: Sepa (Papua New Guinea)
tr: Sepa (Papua Yeni Gine)

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Serbo-Croatian
tr: Sırp-Hırvat Dili

en: Shihhi Arabic
tr: Shihhi Arapçası

en: Siculo Arabic
tr: Siculo Arapçası

en: Sierra Leone Sign Language
tr: Sierra Leone İşaret Dili

en: Siksika
tr: Siksika (Kuzey Amerika yerlileri)

en: Singapore Sign Language
tr: Singapurlu İşaret Dili

en: Sinte Romani
tr: Sinte Romancası

en: Sisaala, Western
tr: Sisaala, Batı

en: Slave (Athapascan)
tr: Slave (Athapascan; Kuzey Amerika yerlileri)

en: Slavey, South
tr: Slavey Kızılderili Dili, Güney

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovakian Sign Language
tr: Slovak İşaret Dili

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Somali
tr: Somali Dili

en: Sotho, Southern
tr: Sesotho

en: South African Sign Language
tr: Güney Afrikalı İşaret Dili

en: South Awyu
tr: Güney Awyu dili

en: South Azerbaijani
tr: Güney Azerice

en: South Efate
tr: Güney Efate dili

en: South Levantine Arabic
tr: Güney Levanten Arapçası

en: South Marquesan
tr: Güney Marquesan dili

en: South West Bay
tr: Güney Batı Bay

en: Southeast Ambrym
tr: Güneydoğu Ambrym dili

en: Southeast Babar
tr: Güneydoğu Babar dili

en: Southeast Ijo
tr: Güneydoğu Ijo dili

en: Southeast Pashai
tr: Güneydoğu Pashai dili

en: Southeastern Dinka
tr: Güneydoğu Dinka dili

en: Southeastern Kolami
tr: Güneydoğu Kolami dili

en: Southeastern Pomo
tr: Güneydoğu Pomo dili

en: Southeastern Tepehuan
tr: Güneydoğu Tepehuan dili

en: Southern Alta
tr: Güney Alta dili

en: Southern Altai
tr: Güney Altay

en: Southern Amami-Oshima
tr: Güney Amami-Oshima dili

en: Southern Aymara
tr: Güney Aymara dili

en: Southern Bai
tr: Güney Bai dili

en: Southern Balochi
tr: Güney Balochi dili

en: Southern Binukidnon
tr: Güney Binukidnon dili

en: Southern Birifor
tr: Güney Birifor dili

en: Southern Carrier
tr: Güney Carrier dili

en: Southern Dong
tr: Güney Dong dili

en: Southern East Cree
tr: Güney Doğu Cree dili

en: Southern Ghale
tr: Güney Ghale dili

en: Southern Grebo
tr: Güney Grebo dili

en: Southern Guiyang Hmong
tr: Güney Guiyang Hmong dili

en: Southern Haida
tr: Güney Haida dili

en: Southern Hindko
tr: Güney Hindko dili

en: Southern Kalapuya
tr: Güney Kalapuya dili

en: Southern Kalinga
tr: Güney Kalinga dili

en: Southern Kisi
tr: Güney Kisi dili

en: Southern Kiwai
tr: Güney Kiwai dili

en: Southern Kurdish
tr: Güney Kürtçe

en: Southern Luri
tr: Güney Luri dili

en: Southern Ma'di
tr: Güney Ma'di dili

en: Southern Mashan Hmong
tr: Güney Mashan Hmong dili

en: Southern Mnong
tr: Güney Mnong dili

en: Southern Muji
tr: Güney Muji dili

en: Southern Nago
tr: Güney Nago dili

en: Southern Ngbandi
tr: Güney Ngbandi dili

en: Southern Nisu
tr: Güney Nisu dili

en: Southern Nuni
tr: Güney Nuni dili

en: Southern Ohlone
tr: Güney Ohlone dili

en: Southern One
tr: Güney One dili

en: Southern Pame
tr: Güney Pame dili

en: Southern Pashto
tr: Güney Peştuca

en: Southern Pomo
tr: Güney Pomo dili

en: Southern Pumi
tr: Güney Pumi dili

en: Southern Qiandong Miao
tr: Güney Qiandong Miao dili

en: Southern Qiang
tr: Güney Qiang dili

en: Southern Rincon Zapotec
tr: Güney Rincon Zapotec dili

en: Southern Sama
tr: Güney Sama dili

en: Southern Sami
tr: Güney Sami dili

en: Southern Samo
tr: Güney Samo dili

en: Southern Sorsoganon
tr: Güney Sorsoganon dili

en: Southern Sotho
tr: Güney Sotho dili

en: Southern Subanen
tr: Güney Subanen dili

en: Southern Thai
tr: Güney Tayca

en: Southern Tidung
tr: Güney Tidung dili

en: Southern Tiwa
tr: Güney Tiwa dili

en: Southern Toussian
tr: Güney Toussian dili

en: Southern Tujia
tr: Güney Tujia dili

en: Southern Uzbek
tr: Güney Özbekçe

en: Southern Yamphu
tr: Güney Yamphu dili

en: Southern Yukaghir
tr: Güney Yukaghir dili

en: Southwest Pashai
tr: Güneybatı Pashai dili

en: Southwest Tanna
tr: Güneybatı Tanna dili

en: Southwestern Bontok
tr: Güneybatı Bontok dili

en: Southwestern Dinka
tr: Güneybatı Dinka dili

en: Southwestern Fars
tr: Güneybatı Fars dili

en: Southwestern Guiyang Hmong
tr: Güneybatı Guiyang Hmong dili

en: Southwestern Huishui Hmong
tr: Güneybatı Huishui Hmong dili

en: Southwestern Nisu
tr: Güneybatı Nisu dili

en: Southwestern Tarahumara
tr: Güneybatı Tarahumara dili

en: Southwestern Tepehuan
tr: Güneybatı Tepehuan dili

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spanish Sign Language
tr: İspanyol İşaret Dili

en: Sri Lankan Sign Language
tr: Sri Lankalı İşaret Dili

en: Standard Arabic
tr: Standart Arapça

en: Standard Estonian
tr: Standart Estonyaca

en: Standard Latvian
tr: Standart Letonca

en: Standard Moroccan Tamazight
tr: Standart Morokko Tamazight

en: Subanen, Central
tr: Subanen, Merkez

en: Subanen, Eastern
tr: Güney Subanen dili

en: Subanen, Northern
tr: Subanen, Kuzey

en: Subanon, Western
tr: Subanon, Batı

en: Sudanese Arabic
tr: Sudan Arapçası

en: Sumerian
tr: Sümerce

en: Sundanese
tr: Sundaca

en: Swahili (macrolanguage)
tr: Svahili (macrolanguage)

en: Swati
tr: Siswati

en: Swedish
tr: İsveçce

en: Swedish Sign Language
tr: İsveçli İşaret Dili

en: Swiss German
tr: İsviçre Almancası

en: Swiss-French Sign Language
tr: İsviçreli-Fransız İşaret Dili

en: Swiss-German Sign Language
tr: İsviçreli-Alman İşaret Dili

en: Swiss-Italian Sign Language
tr: İsviçreli-İtalyan İşaret Dili

en: Syriac
tr: Süryanice

en: Ta'izzi-Adeni Arabic
tr: Ta'izzi-Aden Arapçası

en: Tagalog
tr: Tagalogca

en: Tagbanwa, Central
tr: Tagbanwa, Merkez

en: Tahitian
tr: Tahitice

en: Taiwan Sign Language
tr: Tayvanlı İşaret Dili

en: Tajik
tr: Tacikçe

en: Tajiki Arabic
tr: Taciki Arapça

en: Taman (Indonesia)
tr: Taman (Endonezya)

en: Tamang, Eastern
tr: Tamang, Doğu

en: Tamang, Eastern Gorkha
tr: Tamang, Doğu Gorkha

en: Tamang, Northwestern
tr: Tamang, GüneyBatı

en: Tamang, Western
tr: Tamang, Batı

en: Tamazight, Central Atlas
tr: Orta Atlas Tamazight dili

en: Tamil
tr: Tamilce

en: Tangkhul Naga (India)
tr: Tangkhul Naga (Hindistan)

en: Tanna, Southwest
tr: Tanna, GüneyBatı

en: Tanosy Malagasy
tr: Tanosy Malgaşçası

en: Tanzanian Sign Language
tr: Tanzanyalı İşaret Dili

en: Tarahumara, Central
tr: Tarahumara, Merkez

en: Tarahumara, Northern
tr: Tarahumara, Kuzey

en: Tarahumara, Southeastern
tr: Tarahumara, GüneyDoğu

en: Tarahumara, Southwestern
tr: Tarahumara, GüneyBatı

en: Tarangan, East
tr: Tarangan, Doğu

en: Tarangan, West
tr: Tarangan, Batı

en: Tatar
tr: Tatarca

en: Tatar, Crimean
tr: Kırım Tatarcası

en: Tavringer Romani
tr: Tavringer Romancası

en: Tawbuid, Eastern
tr: Tawbuid, Doğu

en: Tawbuid, Western
tr: Tawbuid, Batı

en: Tebul Sign Language
tr: Tebul İşaret Dili

en: Tepehuan, Northern
tr: Tepehuan, Kuzey

en: Tepehuan, Southeastern
tr: Tepehuan, GüneyDoğu

en: Tepehuan, Southwestern
tr: Tepehuan, GüneyBatı

en: Tesaka Malagasy
tr: Tesaka Malgaşçası

en: Tewa (Indonesia)
tr: Tewa (Endonezya)

en: Thai
tr: Tayca

en: Thai Sign Language
tr: Tay İşaret Dili

en: Thai, Northeastern
tr: Kuzeydoğu Tayca

en: Thai, Northern
tr: Kuzey Tayca

en: Thai, Southern
tr: Güney Tayca

en: Tibetan
tr: Tibetçe

en: Tibetan, Classical
tr: Tibetçe, Klassik

en: Tibetan, Old
tr: Tibetçe (eski)

en: Tidung, Northern
tr: Kuzey Tidung dili

en: Tidung, Southern
tr: Güney Tidung dili

en: Tiwa, Northern
tr: Tiwa, Kuzey

en: Tiwa, Southern
tr: Tiwa, Güney

en: Tonga (Tonga Islands)
tr: Tonga

en: Tosk Albanian
tr: Tosk Arnavutça

en: Totonac, Western
tr: Totonac, Batı

en: Toura (Papua New Guinea)
tr: Toura (Papua Yeni Gine)

en: Toussian, Northern
tr: Toussian, Kuzey

en: Toussian, Southern
tr: Toussian, Güney

en: Traveller Norwegian
tr: Gezgin Norveççesi

en: Traveller Scottish
tr: Gezgin İskoççası

en: Trinidad and Tobago Sign Language
tr: Trinidad Tobago İşaret Dili

en: Tsimihety Malagasy
tr: Tsimihety Malgaşçası

en: Tswana
tr: Setswana

en: Tujia, Northern
tr: Tujia, Kuzey

en: Tujia, Southern
tr: Tujia, Güney

en: Tunebo, Central
tr: Tunebo, Merkez

en: Tunebo, Western
tr: Tunebo, Batı

en: Tunisian Arabic
tr: Tunus Arapçası

en: Tunisian Sign Language
tr: Tunuslu İşaret Dili

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkish Sign Language
tr: Türk İşaret Dili

en: Turkish, Balkan Gagauz
tr: Türkçe, Balkan Gagauz

en: Turkish, Old
tr: Türkçe (eski)

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
tr: Türkçe, Osmanlı (1500-1928)

en: Turkmen
tr: Türkmence

en: Tutchone, Northern
tr: Tutchone, Kuzey

en: Tutchone, Southern
tr: Tutchone, Güney

en: Ugandan Sign Language
tr: Ugandalı İşaret Dili

en: Ugaritic
tr: Ugaritçe

en: Uighur
tr: Uygurca

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Ukrainian Sign Language
tr: Ukraynalı İşaret Dili

en: Umpqua, Upper
tr: Umpqua Kızılderili Dili, Yukarı

en: Uncoded languages
tr: Kodlanmamış diller

en: Upper Sorbian
tr: Yukarı Sorbca

en: Upper Tanana
tr: Yukarı Tanana dili

en: Ura (Papua New Guinea)
tr: Ura (Papua Yeni Gine)

en: Urdu
tr: Urduca

en: Urubú-Kaapor Sign Language
tr: Urubú-Kaapor İşaret Dili

en: Uruguayan Sign Language
tr: Uruguaylı İşaret Dili

en: Ute-Southern Paiute
tr: Ute-Güney Paiute

en: Uvean, West
tr: Uvean, Batı

en: Uzbek
tr: Özbekçe

en: Uzbek, Northern
tr: Özbekçe, Kuzey

en: Uzbek, Southern
tr: Özbeçe, Güney

en: Uzbeki Arabic
tr: Özbeki Arapça

en: Valencian Sign Language
tr: Valensiyalı İşaret Dili

en: Venezuelan Sign Language
tr: Venezuelalı İşaret Dili

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Vlax Romani
tr: Vlax Romancası

en: Walloon
tr: Valonca

en: Waray (Australia)
tr: Varayca (Avustralya)

en: Watut, Middle
tr: Watut, Orta dönem

en: Welsh
tr: Gal Dili

en: Welsh Romani
tr: Gal Romancası

en: Welsh, Middle
tr: Galce, Orta dönem

en: West Central Banda
tr: Batı Merkez Banda dili

en: West Coast Bajau
tr: Batı Coast Bajau dili

en: West Masela
tr: Batı Masela dili

en: West Tarangan
tr: Batı Tarangan dili

en: Western Abnaki
tr: Batı Abnaki dili

en: Western Apache
tr: Batı Apaçi dili

en: Western Arrarnta
tr: Batı Arrarnta dili

en: Western Balochi
tr: Batı Balochi dili

en: Western Cham
tr: Batı Cham dili

en: Western Dani
tr: Batı Dani dili

en: Western Durango Nahuatl
tr: Batı Durango Nahuatl dili

en: Western Fijian
tr: Batı Fiji dili

en: Western Frisian
tr: Batı Frizya dili

en: Western Kayah
tr: Batı Kayah dili

en: Western Krahn
tr: Batı Krahn dili

en: Western Lawa
tr: Batı Lawa dili

en: Western Magar
tr: Batı Magar dili

en: Western Maninkakan
tr: Batı Maninkakan dili

en: Western Mari
tr: Batı Mari dili

en: Western Mashan Hmong
tr: Batı Mashan Hmong dili

en: Western Meohang
tr: Batı Meohang dili

en: Western Muria
tr: Batı Muria dili

en: Western Neo-Aramaic
tr: Batı Neo-Aramice

en: Western Penan
tr: Batı Penan dili

en: Western Tamang
tr: Batı Tamang dili

en: Western Yiddish
tr: Batı Yiddiş dili

en: White Lachi
tr: Beyaz Lachi dili

en: Wom (Nigeria)
tr: Wom (Nijerya)

en: Wom (Papua New Guinea)
tr: Wom (Papua Yeni Gine)

en: Wu Chinese
tr: Wu Çince

en: Wè Northern
tr: Wè Kuzey

en: Wè Southern
tr: Wè Güney

en: Wè Western
tr: Wè Batı

en: Xiang Chinese
tr: Xiang Çincesi

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
tr: Yakaca (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

en: Yali, Pass Valley
tr: Yalice, Pass Vadisi

en: Yamphu, Southern
tr: Güney Yamphu dili

en: Yan-nhaŋu Sign Language
tr: Yan-nhaŋu İşaret Dili

en: Yau (Morobe Province)
tr: Yauca (Morobe Bölgesi)

en: Yau (Sandaun Province)
tr: Yauca (Sandaun Bölgesi)

en: Yiddish
tr: Yiddiş

en: Yiddish, Eastern
tr: Yiddish, Doğu

en: Yiddish, Western
tr: Yiddish, Batı

en: Yolŋu Sign Language
tr: Yolŋu İşaret Dili

en: Yucatec Maya Sign Language
tr: Yucatec Maya İşaret Dili

en: Yue Chinese
tr: Yue Çince

en: Yugoslavian Sign Language
tr: Yugoslav İşaret Dili

en: Yugur, East
tr: Yugur, Doğu

en: Yugur, West
tr: Yugur, Batı

en: Yukaghir, Northern
tr: Yukaghir, Kuzey

en: Yukaghir, Southern
tr: Yukaghir, Güney

en: Yupik, Central
tr: Yupik, Merkez

en: Yupik, Central Siberian
tr: Orta Sibirya Yupik dili

en: Zambian Sign Language
tr: Zambiyalı İşaret Dili

en: Zande (individual language)
tr: Zandece (Özgün dil)

en: Zapotec, Ancient
tr: Zapotekçe, Eski

en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
tr: Zapotec, GüneyDoğu Ixtlán

en: Zapotec, Southern Rincon
tr: Zapotec, Güney Rincon

en: Zapotec, Western Tlacolula Valley
tr: Batı Tlacolula Vadisi Zapotec dili

en: Zhuang, Central Hongshuihe
tr: Orta Hongshuihe Zhuang dili

en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
tr: Zhuang, Doğu Hongshuihe

en: Zimbabwe Sign Language
tr: Zimbabveli İşaret Dili
